Повеќе од 360 мигранти спасени во Ла Манш

Од:

Повеќе од 360 мигранти кои со мали чамци се обиделе да стигнат до брегот на Велика Британија преку Ла Манш се спасени на море, соопштија француските власти.

Мигрантите беа спасени во неколку спасувачки операции и вратени во француските пристаништа.

Од почетокот на годината Ла Манш го поминале над 33.500 луѓе, информираа властите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Уапсени кумановци и кратовци, криумчари на мигранти: Биле дел од меѓународна група, им земале од 2000 до 4000 евра

На автопатот Демир Капија-Неготино: Уапсен е шверцер на мигранти, странците завршија во прифатен центар

Во близина на Неготино: Уапсен шверцер на мигранти

На авотпатот кај Миравци полицијата во „ауди“ пронашла 10 мигранти од Сирија и еден од Ирак

Во близина на Тунис од морето се извлечени 210 тела

Сопругот на 23-годишната убиена мигрантка бара да го види телото – Обвинителството вели не додека не заврши истрагата

Анита Петровска Рајковиќ