170 руски лекари го повикаа Путин да престане да го мачи Навални во затвор

Од:

Група руски лекари го повикаа претседателот на Русија, Владимир Путин да престане да го мачи затворениот, критичар на Кремљ, Алексеј Навални, кој рече дека новогодишната ноќ ја поминал во дисциплинска ќелија бидејќи се измил наутро половина час порано од тоа што требало.

Во писмото, потпишано од 170 претставници на руската медицинска заедница и објавено на руската независна веб-страница Медуза, се бара да се стави крај на злоставувањето на Навални во затвор.

„Не можеме и немаме право мирно да гледаме како намерно се повредува здравјето на политичарот Алексеј Навални, кој се наоѓа во поправната колонија број шест на Федералната затворска служба во Владимирската област. Од медицинска гледна точка, очигледно е дека Навални не добива доволно медицинска помош. Неговата здравствена состојба се влошува бидејќи престојува во дисциплинската ќелија“, пишуваат во писмото руските лекари.

Во серијата твитови објавени вчера од неговиот адвокат, Навални рече дека руските затворски власти го испратиле во самица по 10-ти пат откако почнал да ја отслужува казната во затворот со максимална безбедност ИК-6 во Владимирската област во Русија.

Неговиот адвокат Вадим Кобзев вели дека Навални моментално боледува од треска и кашлица. Адвокатот тврди дека тоа е резултат на неговото престојување во иста ќелија со затвореник со лоша хигиена и тешки симптоми на грип.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Руските војници снимија нова порака за Путин: „Владимир Владимирович, реши го ова“

Ана Ололовска

Руски весник: Кремљ им забрани на службениците да користат iPhone

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кинескиот претседател слета во Москва

Ана Ололовска

Рускиот суд го замрзна целиот имот на Фолксваген во Русија

Ана Ололовска

Медведев: Сакаат да му судат на претседател на нуклеарна сила, последиците ќе бидат монструозни

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Нова драма над Црното Море: Руски Су-27 се обиде да собори Бајрактар

Ана Ололовска