ВИДЕО: Ристоска не сакаше да говори за префрлувањето на СЈО во ЈО

Од:

Специјалната јавна обвинителка Ленче Ристоска иако пред почетокот на консултациите вети дека ќе ја информира јавноста за текот на настаните поврзани со префрлувањето на предметот од СЈО во Јавното обвинителство, сепак на крајот од разговорите се обиде да ги избегне камерите излегувајќи од задниот влез на министерството за правда.

– Не е дека ги избегнуваме новинарите. Се уште се консултираме за актуелната ситуација. Кога се ќе биде договорено ќе добиете информација, рече Ристоска.

Обвинителката меѓудругото не сакаше ниту да одговори на прашањето што понатаму со обвинителите од СЈО односно дали ќе продолжат да ги водат предметите за кои веќе е отворена постапка во Кривичниот суд.

Би можело да ве интересира

СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал

Ана Ололовска

Фетаи: Новиот закон за ЈО им дава можност на обвинителите да се справат со криминалот

Ана Ололовска

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

Ана Ололовска

Ристоска на последниот работен ден на СЈО: Горчлив е вкусот на разделбата и сите неостварени планови

Ана Ололовска

Обвинителство тврди дека на Јанева не и биле ускратени права, иако таа се соблече во знак на протест

Кристијан Ландов

Адвокатот на Јанева: Таа била уплашена и противзаконски спроведена, не и било дозволено да повика ниту адвокат

Кристијан Ландов