(ВИДЕО) Адвокатот на Нинџа: Има општо закани и се чувствува несигурен

Од:

Адвокатот Sвонко Давидовиќ по судењето каде Александар Василевски-Нинџа осуден за „27 април“ го тужи Наум Стоилковски за клевета, посочи дека пресудата за упадот во Собранието не е донесена врз база на исказот од тужителот. Тоа е причина поради која ја поднеле тужбата.

„Сакам да се разбере затоа што гледам дека има недоразбирање околу она што е предметот на спорот. Ние за 27 април многу пати кажавме и е манлива пресудата и дека таму се злоупотребени правата на обвинетите и дека се судени за исти настан во четири различни групи каде што луѓево навистина добија огромни казни и тоа е неспорно. Но во конкретниот случај не се работи за тоа. Во конкретнит случај се тврди дека таа пресуда е донесена само врз основа на исказот на сведокот Александар Василевски Нинџа што не е точно затоа што тој бил обвинет и не е сведок и има право да се брани како што сака а во својот исказ не спомна ниту едно лице. Значи он ја даде неговата одбрана а пресудата од 1000 и непшто страни е базирана врз основа на 36 сведоци куп други материја и воопшто не тврдиме дека е исправна“, вели Давидовиќ.

Тој додава: „Второ тие 211 години не се поради исказот на Нинџа, него поради подигнаото обвинение и начинот на работење на судијата кој што го пресуди предметот пртоив што сме комплетно. Но од друга страна ако бараме да се запази навистина правдата и правниот систем факте е дека Александар Василевски ниџа не дал таков иказ, дека пресудата не е базирана врз основа на неговите искази а со самот тоа му се загрозува безбеноста затоа што луѓето кои се осудени како што и кажа сам да го цитирам „симпатизерите на ВМРО“ можат да помислат дека истиот е клучен за таквата пресуда што воопшто не го става во позиција каде што би се чуствувал комотно и пријатно, ниту он ниу неговото семејство. Затоа ви потенцирам овде се работи за клевета за никаква шетета за ништо друго. Предметот како предмет е еден и за него многу сме зборувале и пишувале, но да се тврди дека еден човек е одговорен за судбината на другите обвинети, во ситуации каде има куп материјални докази, куп сведоци и едно несовесно работење, едно чудно работење на судечкиот судија е навистина некоректно“.

Адвокатот бара одговорност од Стоилковски. Посочува: „Има општо закани и се чустувува несигурен. Затоа и беше пренесен од затворот Штип во затворот Скопје“.

„Токму сега тоа ви го објаснив, баш како поборници на право и правна држава требаше да поднесеме затоа што прво овде да утврдиме, не бараме вина, овде бараме одговорност за нанесена клевета. Клеветата е повторно повторувам дека Александар василевски нинџа врз основа на неговиот исказ е донесена пресуда и луѓето се осудени 211 години, второ дека се пазарел заради таа своја изјава и е помилуван, а не е помилуван“, додаде Давидовиќ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: 27 април е крвав потсетник на режимот на ДПМНЕ кој не смееме да дозволиме да се повтори

Горан Наумовски

Јанакиески бил незаконски притворен и држен во домашен притвор за „Шпански скали“ и 27 април, пресуди судот во Стразбур

Александар Тодески

(ВИДЕО) Го спаси Села во собранието, одлежа шест години затвор: Алими денеска излезе на слобода

А1он

Прва пресуда од Стразбур за 27 април – Божиновска: Сакам правда, не пари

Анита Петровска Рајковиќ

Предметот „Организаторите за 27 април“ вратен во Кривичен суд, рочиштето одложено

Ана Ололовска

Група граѓани пред Собранието побара слобода за обвинетите за 27 април

Ана Ололовска