Лекар тешко ранет во Берлин, напаѓачот се самоуби

Од:

Вооружен пациент тешко рани лекар во клиниката во дистриктот Штиглиц, во Берлин.

Како што наведува Билд, напаѓачот извршил самоубиство.

Германската полиција соопшти дека пукањето се случило во 13.00 часот по средноевропско време.

Лекарот е тешко ранет и не говиот живот е во опасност, поради што веднаш бил префрлен на интензивна нега.

По нападот на клиниката Бенџамин Френклин, целиот персонал и пациенти се евакуирани.

Во клиниката пристигнаа полиција и антитерористички единици. Полицијата засега тврди дека нема знаци дека се работи за терористички напад.

Би можело да ве интересира

Дипломатска војна на релација Москва – Берлин

Три лица се избодени со нож во училиште во Канада, напаѓачот е уапсен

(ВИДЕО) Во Берлин протест против испраќањето оружје во Киев: Мораме да преговараме со Русија

Катерина Павлова-Николовска

Берлин нуди помош во истрагата за хеликоптерската несреќа во Украина

А1он

Најмалку шест лица повредени во нападот на железничката станица во Париз

Горан Наумовски

Еко-активисти го отсекоа врвот на новогодишната елка пред Бранденбуршката порта во Берлин

А1он