ukraina

Свет

Протести во Украина поради нападот на двајца украински новинари

А1он
Десетици новинари протестираа денеска пред Министерството за внатрешни работи во Киев, бидејќи полицијата одби да го истражи нападот врз новинари за време на опозициски митинг.
Свет

Јанукович одби да ја помилува Тимошенко

А1он
Претседателот на Украина, Виктор Јанукович ја одби молбата на црквата по повод Велигден да ја амнестира поранешната премиерка Јулија Тимошенко. Помилувањето на Тимошенко би претставувало
Свет

Ештон и Филе: Украина да го преиспита случајот на Тимошенко

А1он
Украина по денешната пресуда на Европскиот суд за човекови права мора да ја преиспита постапката против поранешната премиерка Јулија Тимошенко, порачаа во заедничкото соопштение, шефицата
Свет

Европски суд: Затворањето на Тимошенко е незаконско

А1он
Европскиот суд за човекови права соопшти дека затворањето на поранешната премиерка на Украина Јулија Тимошенко е политичко мотивирано, незаконско и претставува кршење на човековите права. По денешното
Свет

Комисија при Претседателот на Украина одби да ја помилува Тимошенко

А1он
Комисијата за помилување при Претседателот на Украина не гледа причина да поднесе предлог за помилување на поранешниот премиер Јулија Тимошенко, соопшти прес-службата на претседателот. Комисијата одлучи дека
Свет

Украина одбележува 27 години од нуклеарната хаварија во Чернобил

А1он
Украинците денеска палеа свеќи и положуваа венци во знак на сеќавање на жртвите на најголемата нуклеарна катастрофа која се случи во Чернобил пред 27 години.
Свет

Лукашенко го разреши министерот за енергетика

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко со декрет го разреши од должноста министерoт за енергетика Александар Озерец, соопшти денеска претседателската прес-служба. Разрешени се исто така и првиот
Свет

Украина ослободи од притвор поранешен премиер на Такиџистан обвинет за преврат

А1он
Украинските власти ослободија поранешен таџикистански премиер, обвинет за обид за државен преврат во Таџикистан, кој беше уапсен во почетокот на февруари во Киев и ризикуваше да