ukraina

Свет

Јанукович изрази уверување дека ќе бидат казнети виновниците за насилствата во Киев

А1он
Претседателот на Украина Виктор Јанукович синоќа изјави дека ќе бидат казнети сите што со своите одлуки и постапки предизвикаа конфликт меѓу полицијата и демонстрантите на
Свет

Обвинител: Тимошенко не е вратена во затвор

А1он
Украинскиот јавен обвинител Виктор Пшонка ги отфрли тврдењата едниот од лидерите на опозициската партија Баткившчина, Александар Турчинов, дека поранешната премиерка и лидер на опозицијата, Јулија
Свет

Украинската опозиција бара оставка на претседателот Виктор Јанукович

А1он
Лидерите на проевропската украинска опозиција побара оставка на претседателот на Украина, Виктор Јанукович, откако одби да потпише договор за асоцијација со Европската унија на Самитот
Свет

Илјадници украински демонстранти формираа „жив синџир“ во знак на единство со ЕУ

А1он
Илјадници демонстранти денеска во Киев формираa „жив синџир“ фатeни за раце, со што го симболизираа единство меѓу Украина и ЕУ. Синџирот, главно составен од студенти,
Свет

И САД испраќаат критични пораки до Украина

А1он
Додека Европската Унија изразува незадоволство од одлуката на Украина да не потпише договор за асоцијација со ЕУ, и да продолжи да одржува специјално блиски односи со Русија,