tramp

Свет

САД не сакаат странски делегации на инаугурацијата на Трамп

А1он
САД денеска побараа од другите држави да се воздржат од испраќање свои делегации на инаугурацијата на новизбраниот претседател Доналд Трамп. Како што пренесуваат американските медиуми,
Свет

Пензионираниот генерал Кели потврди дека Трамп го поканил да го води Министерството за внатрешна безбедност

А1он
Генералниот од резервниот состав на маринците Џон Кели ја потврди информацијата објавена од Си-Ен-Ен дека бил поканет од новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп да
Свет

Доналд Трамп прогласен за личност на годината во изборот на „Тајм“

А1он
Американскиот магазин „Тајм“ го прогласи новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп за „личност на 2016 година“, во неговиот традиционален годишен избор на личност што ја
Свет

Трамп го именува пензионираниот генерал Матис за нов министер за одбрана

А1он
Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп го претстави пензионираниот генерал Џејмс Матис пред учесниците на митингот во Фејетвил во Северна Каролина и официјално го именуваше
Свет

Трамп против нарачката на нов „Боинг“ за претседателот

А1он
Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека сака да се намалат трошоците за владината администрација и да се откаже нарачката на новите авиони за претседателот
Свет

Тимот на Трамп разгледува нови „ненуклеарни“ санкции против Иран

А1он
Тимот за транзиција на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп разгледува предлог за нови санкции против Иран кои немаат врска со нуклеарниот договор на Техеран иводечките