tortura

Македонија

„Тортура“ пред пресуда, Мијалков слуша како страдал Бошкоски од апсењето по негова нарачка

Кристијан Ландов
Јавниот обвинител Љубомир Лапе во завршните зборови за случајот „Тортура“ одново објасни какви страдања предизвикало апсењето на Љубе Бошкоски во 2011 година кога пред камери
Македонија

Завршни зборови на обвинителството за случајот „Тортура”

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје за денеска се закажани завршни зборови на обвинителството за случајот „Тортура“, кој се однесува на аспењето на лидерот на Обединети
Македонија

Завршни зборови на обвинителството за случајот „Тортура” на 12 мај

А1он
Случајот „Тортура“ продолжува на 12 мај, кога завршни зборови треба да даде Обвинителството, откако на денешното рочиште беа сослушани двајца сведоци, предложени од одбраната и
Македонија

Сослушан сведок од одбраната во „Тортура“: Никој не ме извести дека имало употреба на прекумерна сила од полицајците

А1он
Начинот на постапување на единицата „Алфа” на 6 јуни 2011 година беше редовен начин на ангажирање на единицата, кажа Апостол Стојановски, своевремено началник на СВР
Македонија

Судењата за Ласкарци и Тортура се одлагаат, информираат од Кривичен суд

А1он
Основниот кривичен суд Скопје, ги известува медиумите и невладините организации кои ги следат главните расправи за предметот поврзан со автобуската несреќа кај села Ласкарци и
Македонија

Обвинетите поранешни припадници на единицата „Алфи“ сведочеа во предметот „Тортура“

А1он
Со сослушување на обвинетиот Ивица Анчевски, денеска продолжи судењето за случајот „Тортура“. На прашање на судот на кој работна позиција работел во 2011 година, обвинетиот
Македонија

Продолжува судењето „Талир“ и „Тортура“

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметите „Талир“ и „Тортура“. Првото рочиште за случајот Талир, кој се однесува на незаконско
Македонија

Сведоците и вештаците одново ќе сведочат за апсењето на Љубе Бошкоски

Васко Маглешов
Оштетениот Љубе Бошкоски, сите досегашни сведоци и оштетени, ќе мора повторно да сведочат пред судот за случајот „Тортура“, бидејќи предметот поради смена на поротник и