Судењата за Ласкарци и Тортура се одлагаат, информираат од Кривичен суд

Од:

Основниот кривичен суд Скопје, ги известува медиумите и невладините организации кои ги следат главните расправи за предметот поврзан со автобуската несреќа кај села Ласкарци и предметот во јавноста познат како „Тортура“, дека расправите насрочени за 30 март и втори април се одлагаат.

dobivaj vesti na viber

– Предметот К.бр. 1407/17 се одлага заради изолација и позитивен Ковид – тест на член на судечкиот совет и еден од бранителите, а следната расправа е насрочена за 20.04.2021 год. додека предметот К.бр. 1959/17 се одлага со оглед дека е доставено известување од еден од обвинетите дека е позитивен на Ковид – тест и се наоѓа во изолација. Следната расправа за овој предмет е насрочена за 15.04.2021 годинаа, а за евентуални промени во термините, странките и јавноста ќе бидат благовремено известени, информираат од Основен кривичен суд Скопје.

Би можело да ве интересира

Три години од несреќата кај Ласкарци, пресуда уште нема

Катерина Павлова-Николовска

Кривичен суд: Техничкиот факултет во Битола не прифаќа да го изврши супервештачењето за „Ласкарци“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Со ослободувањето на Мијалков и „алфите“, судијката Александра Ристеска ја демонтира третата „бомба“ на Заев

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: „Алфите“ кои го апсеа Бошкоски со пиштол на образ си честитаа слобода со Мијалков

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Лапе: Ваквата пресуда испраќа порака дека начинот на кој е уапсен Бошкоски е дозволен и законски

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Судијката Ристеска ги ослободи Мијалков и „алфите“ за апсењето на Бошкоски

Кристијан Ландов