stopanski komori

Македонија

ПЕРПЕТУУМОБИЛЕ СЕКЈУРИТИ е еден од добитниците на престижното признание за Македонски квалитет за 2022 година

А1он
Во организација на Сојузот на стопански комори на Македонија, а под покровителство на Претседателот Стево Пендаровски, на 23.12.2022 година, со свечен настан беа доделени овогодинешните
Економија

Признание „Македонски квалитет 2021“ за 10 успешни национални претпријатија

А1он
Десет национални претпријатија кои се претставници и промотори на македонските успешни бизниси го добија престижното Признание Македонски квалитет 2021, кое традиционално го доделува Сојузот на
Економија

Во Будимпешта одржа средба на десет стопански комори од Западен Балкан и од Вишеградската група

А1он
Продлабочувањето на економските врски и соработката на регионална основа се перципираат како можност за забрзување на економскиот раст и како заемна корист на земјите од
Економија

ВИДЕО: Заев со половина влада на средба со бизнисмените: Целосно ќе се посветиме на економијата

А1он
На својот прв работен ден како шеф на новата влада, премиерот Зоран Заев, заедно со неговиот заменик задолжен за економски прашања и координација со економските
Економија

Игротеки, установи за едукација, објекти за веселби бараат итно донесување протоколи и финансиска помош

А1он
Игротеките, приватните установи за едукација и грижа на деца, објектите за свадби, родендени, крштевки, како и други семејни веселби, кои се затворени со владина Уредба
Економија

Бизнис секторот бара одложување на даночните обврски во секторите и фирмите подгодени од коронавирусот

А1он
Стопанската комора на Македонија, Стопанската комора на северозападна Македонија, МАСИТ и Сојузот на стопански комори (ССК) денеска до Владата и официјално ги доставија барањата за
Македонија

Средба Влада-стопански комори: Компаниите можат да ја реорганизираат работата во смени

А1он
Техничкиот премиер Оливер Спасовски, и заменичките на претседателот, Радмила Шекеринска и Мила Царовска заедно со владиниот економски тим и повеќе министри, се сретнаа со претставници
Економија

Министрите од економски ресори на средба со стопанските комори: Исполнети се сите предуслови 2019 биде економска година

А1он
Во Владата на Република Македонија се одржа втората седница на Комисијата за јавно приватен дијалог, којашто произлезе како резултат на склучениот меморандум за соработка помеѓу
Економија

Арсовска во Сиднеј: Инфраструктурата важна за поврзување со глобалниот пазар

А1он
Претседателката на Сојузот на стопански комори Данела Арсовска, која ја предводи делегацијата на 10. Светски коморски конгрес во Сиднеј, претседаваше со сесија посветена на инфраструктурата.
Економија

„Хунгарикум“ за промоција на унгарските производи и услуги

А1он
Конференција на која ќе биде презентиран системот што ги обединува и промовира националните автохтони унгарски производи и услуги „Хунгарикум“, организира денеска Сојузот на стопански комори