stajnmaer

Свет

Штајнмаер: Бенедикт Шеснаесетти беше посредник меѓу религиите

А1он
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер му оддаде почит на Бенедикт Шеснаесетти, нарекувајќи го покојниот папа роден во Германија посредник меѓу религиите. – Единството на христијанството и
Регион

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, во својот говор во албанскиот Парламент порача албанските пратеници да ги остават настрана политичките разлики и поинтензивно да работат во борбата
Свет

Штајнмајер: Целата ЕУ има итен интерес за нормализација на односите меѓу Србија и Косово

А1он
Шефот на германската држава Франк-Валтер Штајнмајер на новинарско прашање на прес-конференцијата во Скопје, за тоа како ја оценува регионалната стабилност во контекст на случувањата Белград-Приштина
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски-Штајнмајер: Германија ќе продолжи да биде нашиот клучен политички и економски партнер

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, кој престојува во официјална посета на
Свет

Штајнмаер и Зеленски ги надминале недоразбирањата околу посетата на Киев

А1он
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска телефонски разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски и го надминал спорот околу идната посета на Киев, што првично беше одбиена,
Свет

Германскиот претседател Штајнмаер нема да оди на Зимските игри во Пекинг

А1он
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер нема да оди на Зимските игри во Пекинг во февруари, јави ДПА. Соединетите Американски Држави и Австралија најавија дипломатски бојкот на
Свет

Германскиот претседател Штајнмаер се вакцинираше со „Астра зенека“

А1он
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер (65) денеска ја прими првата доза вакцина против коронавирус на производителот „Астра Зенека“. „Верувам во вакцините кои се одобрени во Германија.
Свет

Можеме да учиме од израелскиот пример со вакцинацијата, вели германскиот претседател

А1он
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска изјави дека неговата земја може да учи од израелските напори за вакцинација против коронавирусот, јави ДПА. Зборувајќи за постигнатиот напредок
Свет

Германскиот претседател: Да не ги прекинуваме сите врски со Русија

А1он
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска предупреди да не се прекинуваат сите врски со Русија и покрај тензичниот период во односите, нагласувајќи дека Западот и Русија