skrm

Култура

СКРМ и СОНК со опомена за тужба до Министерството за култура поради прекршување на колективниот договор

А1он
„Чувствуваме потреба да ѝ соопштиме на јавноста дека како договорни страни во колективниот договор за културата и репрезентативни синдикати во културата, СКРМ и СОНК, испративме
Култура

Еднодневен предупредувачки штрајк во институциите од културата

А1он
Во институциите од културата денеска ќе има еднодневен предупредувачки штрајк во кој вработените ќе бидат на работните места, но нема да ги извршуваат обврските. Штрајкот
Култура

СОНК утре ќе го поддржи штрајкот во културата најавен од СКРМ

А1он
Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) на денешната работна средба со претседателите на синдикалните организации од сите установи од културата донесе одлука за солидарност
Култура

СКРМ: Има позитивна реакција од Владата за колективен договор во културата до крајот на годинава

А1он
Има позитивна реакција за потпишување на колективниот договор во културата до крајот на годината, изјави претседателката на Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) Сања
Видео Култура

ВИДЕО: Чиновниците во министерството се сервис, за културата и нашиот статус одлучуваме ние

Ана Василевска
Доста не лажеа, и доста чиновници од Министерството за култура одлучуваат за состојбата во културата, нашиот статус и вработувањата, ова министерство е само сервис на
Култура

СКРМ стана репрезентативен синдикат за вработените во културата

А1он
Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) официјално стана репрезентативен, кој ги застапува правата на вработените во областа на културата. Соопшти дека вчера од министерката
Култура

Синдикатот на културата ја поздрави одлуката за нивелација на платите по дејности

А1он
Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) ја поздрави одлуката на Министерството за култура и Владата позитивно да одговорат на нивното барање и да обезбедат
Култура

СКРМ: Културата и натаму е на дното во државните приоритети

А1он
Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) е незадоволен од бавното решавање на наталожените проблеми во културата и смета дека, и покрај мали поместувања и
Култура

Средба на СКРМ со министерот за култура Алаѓозовски

А1он
Вчера, Синдикатот на културата на Република Македонија и Министерството за култура, организираа отворена средба во НУ Драмски Театар Скопје, на која членовите на синдикатот имаа