skopski zemjotres

Култура

„Скопје на новата генерација“ се подготвува за главниот настан

А1он
Скопје, во знак на 60-годишнината од скопскиот земјотрес, деновиве се подготвува за инспиративна архитектонска изложба. Изложбата произлезе од конкурсот „Скопје на новата генерација“, организирана од
Македонија

Владина делегација положи цвеќе на Споменикот на жртвите од земјотресот

А1он
Делегација на Владата на Република Северна Македонија, предводена од заменик-претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, во придружба на министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ова се најризичните згради во Скопје за земјотрес – Живеете ли во безбеден објект?

И во Скопје има згради „клацкалици“ кои и на прв поглед се гледа дека не би биле отпорни на силен земјотрес, вели во видео интервјуто
Македонија

Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје

А1он
Делегација на Владата, предводена од вицепремиерот Бојан Маричиќ, во придружба на министерот за правда, Никола Тупанчевски, и заменик министерот за правда, Агим Нухиу, денеска, по