Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Од:

Делегација на Владата, предводена од вицепремиерот Бојан Маричиќ, во придружба на министерот за правда, Никола Тупанчевски, и заменик министерот за правда, Агим Нухиу, денеска, по повод годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963 година, положи свежо цвеќе на споменикот на жртвите од земјотресот.

dobivaj vesti na viber

Годинава се одбележуваат 59 години од катастрофалниот земјотрес што се случи во Скопје на 26 јули 1963 година. Во земјотресот загинаа 1.070 лица, дополнително беа повредени најмалку 3 илјади лица, а околу 200 илјади скопјани останаа без своите домови.

Денот на сеќавањето на скопскиот земјотрес е и ден кога им изразуваме благодарност на сите што со љубов и солидарност учествуваа во споделувањето на болката со преживеаните и што учествуваа во обновата на градот. Скопје стана град на солидарноста, место на кое се обединија пораките и молитвите за поддршка и за споделување на болката, за загубата.

Почит кон загинатите лица во земјотресот оддадоа и делегации од Собранието на Република Северна Македонија и од канцеларијата на претседателот на Република Северна Македонија, како и амбасадори и делегации од дипломатско-конзуларните претставништва во Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

Земјотрес со јачина од 3,5 степени ја погоди Албанија

А1он

Земјотрес со јачина од 5,7 степени во Иран, повредени се најмалку 276 лица

Најмалку пет лица загинаа во земјотресот од 7,6 степени што ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Три жртви во земјотрес со јачина од 7,6 степени во Папуа Нова Гвинеја

(ВИДЕО) Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Горан Наумовски

Земјотрес со јачина од 6,1 степени ја погоди индонезиската провинција Папуа