severna koreja. oruzje

Свет

Ким Јонг-ун најави јакнење на севернокорејскиот нуклеарен арсенал

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун во обраќањето на воената парада во Пјогнјанг најави јакнење на националниот нуклеарен потенцијал. „Ќе продолжиме да преземаме чекори за зајакнување и
Свет

Ким Џонг Ун надгледуваше пробно тестирање на ново тактичко оружје

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го надгледуваше успешното пробно тестирање на новото тактичко оружје, важно за подобрување на ефикасноста на тактичките нуклеарни операции, објавија севернокорејските
Свет

Северна Кореја истрела неидентификувани проектили во Источно Море

Ана Василевска
Северна Кореја истрела неидентификувани проектили во Источно Море, соопшти Генералштабот на армијата на Јужна Кореја. Во соопштението не е наведено колку проектили се лансирани. Тоа
Свет

Севернокорејскиот лидер го надгледуваше тестирањето на новото оружје

А1он
Претседателот на Северна Кореја Ким Џонг-ун го надгледуваше тестирањето на новото оружје за време на вчерашното лансирање на два проектили, соопшти Пјонгјанг. Откако го прими