Северна Кореја ги заврши подготовките за нуклеарна проба

Од:

Северна Кореја ги заврши подготовките за нуклеарна проба и го чека вистинскиот момент да ја спроведе, изјави денеска јужнокорејскиот пратеник, повикувајќи се на податоци од разузнавачката агенција во Сеул.

– И покрај неодамнешното зголемување на бројот на заразени со корона вирусот во Северна Кореја, „подготовките за нуклеарниот тест се завршени“, изјави пратеникот Ха Тае-кеунг.

Тој додаде дека Пјонгјанг „само го чека вистинскиот момент за да изврши нуклеарна проба“.

Американскиот претседател Џо Бајден в сабота ќе ја посети Јужна Кореја.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Северна Кореја симулираше нуклеарен контранапад

Катерина Ѓуровски

Северна Кореја тестираше боеви глави за крстаречка ракета

Северна Кореја лансираше балистичка ракета кон Јапонското море

Северна Кореја истрела непознати крстосувачки ракети кон Јапонското Море

Северна Кореја ја истрела третата ракета за седум дена

Ким Џонг-ун истрела крстосувачка ракета од подморница