Северна Кореја тестираше боеви глави за крстаречка ракета

Од:

Северна Кореја во изврши тестирање на боева глава со крстосувачка ракета и пробно лансирање на својата нова противвоздушна ракета, објави севернокорејската новинска агенција KCNA.

Во петокот попладне, Северна Кореја изврши тестирање на моќ на супер-голема боева глава дизајнирана за стратегиската крстосувачка ракета „Хвасал-1 Ра-3“ и тестираше противвоздушна ракета „Пјољџи-1-2“ од нов тип објави КЦНА, повикувајќи се на Администрацијата за ракети на Северна Кореја, пренесува Ројтерс.

Се верува дека стратешката крстосувачка ракета на Северна Кореја е дизајнирана да носи нуклеарна боева глава.

„И двата теста беа дел од редовните активности на администрацијата и поврзаните одбранбени научни институти за брз развој на технологии во различни аспекти, како што се тактичко-техничко изведба и операција на системи за оружје од нов тип“, објави KCNA, додавајќи дека тестирањето не е поврзано со регионална ситуација.

Јужна Кореја, Јапонија и САД, земји кои често известуваат за тестирање на големи ракети што ги детектираат од Северна Кореја, не го спомнаа овој тест.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Северна Кореја симулираше нуклеарен контранапад

Катерина Ѓуровски

Северна Кореја лансираше балистичка ракета кон Јапонското море

Северна Кореја истрела непознати крстосувачки ракети кон Јапонското Море

Северна Кореја ја истрела третата ракета за седум дена

Ким Џонг-ун истрела крстосувачка ракета од подморница

Северна Кореја лансираше две балистички ракети