Ким Џонг-ун истрела крстосувачка ракета од подморница

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го надгледуваше тестирањето на крстосувачка ракета лансирана од подморница, објавија државните медиуми. Ракетата беше Pulhwasal-3-31 за која Северна Кореја соопшти дека ја развива и тестира минатата недела, објави новинската агенција KCNA.

Ким ја разгледа изградбата на подморница на нуклеарен погон, нарекувајќи го нуклеарното вооружување на неговата морнарица итна национална агенда, соопшти КЦНА.

Војската на Јужна Кореја соопшти дека Северна Кореја истрелала повеќе крстосувачки ракети во морето во близина на нејзиниот источен брег во неделата наутро, без да даде детали.

Би можело да ве интересира

Ким Јонг-ун: Време е да бидеме подготвени за војна

Северна Кореја лансираше балистичка ракета кон Јапонското море

Путин му подари автомобил на Ким Јонг-ун

Северна Кореја истрела непознати крстосувачки ракети кон Јапонското Море

Северна Кореја ја истрела третата ракета за седум дена

(ВИДЕО) Средба Ким-Путин: Севернокорејскиот лидер е сигурен дека Русија „ке го победи злото“

Катерина Ѓуровски