severen tek

Свет

Кремљ не верува во „проукраинска трага“ во нападите на „Северен тек“

А1он
Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека е тешко да се поверува во верзијата дека некој проукраински бизнисмен учествувал во терористичките напади на гасоводите „Северен
Свет

Германија: „Северен тек“ можеби е саботиран за да се оцрни Украина

А1он
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус денеска предупреди дека не треба да се брза со заклучоците за одговорноста за саботажата на гасоводот Северен тек, сугерирајќи
Свет

„Тајмс“: Западните разузнавачи знаеле за украинската вмешаност во саботажата на гасоводите „Северен тек“

А1он
Британскиот весник „Тајмс“ пишува дека западните разузнавачки агенции знаеле за украинската вмешаност во саботажата на гасоводите „Северен тек“ и „Северен тек 2“. Тие веќе имале
Свет

Германските истражители открија шестчлена група која го разнесе Северен тек

А1он
Германските истражители открија докази кои покажуваат дека проукраинска група ги саботирала гасоводите Северен тек минатата година, објавија локалните медиуми во вторникот. Групата, составена од пет
Свет

Русија се огласи за Северен тек: Ова мириса на монструозно злосторство

А1он
Помошник на украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека Киев „апсолутно не бил вклучен“ во нападите на гасоводот „Северен тек“ и дека нема информации што се
Свет

Нови разузнавачки податоци: Северен тек го разнела проукраинска група

А1он
Нови разузнавачки информации добиени од американски официјални лица покажуваат дека проукраинска група извршила напад врз гасоводите „Северен тек“ минатата година, чекор кон утврдување одговорност за
Економија

Русија се подготвува да ги затвори оштетените гасоводи „Северен тек“.

А1он
Рускиот „Северен тек“ треба да биде запечатен и затворен бидејќи нема итни планови за негово поправка или реактивирање, изјавија за Ројтерс извори запознаени со ситуацијата.
Економија

Инцидентите на гасоводите „Северен тек“ била саботажа

А1он
Шведската служба за безбедност потврди дека инцидентите на гасоводите „Северен тек“ била саботажа „Северен тек“ бил подложен на груба саботажа, потврди обвинителството во соопштение за
Свет

Според резултати од истрагата, уништени се 250 метри од гасоводот Северен тек 1

А1он
Еден крак од гасоводот „Северен тек 1“ е уништен во должина од околу 250 метри во експлозија на крајот на септември, соопшти денеска операторот, пренесува