Москва не верува во теоријата дека проукраинска група го разнела Северен тек

Од:

Еден од најблиските соработници на рускиот претседател Владимир Путин, Николај Патрушев, денеска изјави дека се сомнева оти гасоводот Северен тек бил кренат во воздух од проукраинска група, теза која се појави во американската разузнавачка заедница и американските медиуми.

Тој додаде дека Москва се уште не знае кој стои зад саботажата на Северен тек, пренесува руската агенција Интерфакс.

Николај Патрушев, генералниот секретар на Советот за безбедност на Русија, исто така рече дека „Украина не доби ништо со уништувањето на гасоводот“.

Би можело да ве интересира

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски