Необичен објект пронајден во близина на Северен тек

Од:

Данската агенција за енергетика ја покани компанијата Nord Stream 2 AG со седиште во Швајцарија да учествува во операцијата за извлекување на непознат објект пронајден покрај оштетениот гасовод во Балтичкото Море.

Данските власти соопштија дека објектот не претставувал непосредна безбедносна закана, но одлучиле да го извлечат со помош на националната војска. Агенцијата чека одговор од Северен тек 2 – кој носи еден од двата руски гасоводи оштетени во експлозиите во септември минатата година – на барањето да помогне во идентификацијата на објектот.

Би можело да ве интересира

Според германските истражители: Доказите за уништувањето на „Северен тек“ водат до украинската војска

Горан Наумовски

Русија: Американски разузнавачки агенти се директно вклучени во експлозиите на Северен тек

Ана Ололовска

Данските власти објавија слика од мистериозниот објект пронајден во близина на Северен поток

Ана Ололовска

Путин за нападот на Северен тек: Бесмислица

Катерина Павлова-Николовска

Москва не верува во теоријата дека проукраинска група го разнела Северен тек

Катерина Павлова-Николовска

Кремљ не верува во „проукраинска трага“ во нападите на „Северен тек“