serija a

Спорт

ВИДЕО: Фудбалер на Рома доживеа срцев удар, прекинат натпреварот со Удинезе

А1он
Во италијанската Серија А, натпреварот меѓу Удинезе и Рома во Удине беше прекинат бидејќи по нешто повеќе од еден час игра при резултат 1:1, францускиот
Спорт

Пеколните температури би можеле да го одложат почетокот на сезоната во Серија А

А1он
Пеколните временски услови Италија би можеле да го одложат стартот на сезоната во Серија А, бидејќи за фудбалерите нема да биде безбедно да играат во
Спорт

Италијаската федерација сè уште не планира да го одложи натпреварот од Суперкупот меѓу Интер и Јувентус

А1он
Екипите на Интер и Јувентус се за одложување на натпреварот за Суперкупот на Италија. Двата клуба веќе испратиле заедничко барање до раководството на Серија А,
Спорт

Речиси стопроцентна вакцинираност во италијанската Серија А

А1он
Дури 98 отсто од играчите во првата италијанската фудбалска лига се вакцинирани со две дози против коронавирус, објави денеска Серија А. Италијанското првенство оваа сезона
Спорт

Претседателот на Серија А: Политичарите во Италија го мразат фудбалот, тоа е очигледно

А1он
Претседателот на Серија А, Луиџи Де Сиерво, ја критикуваше италијанската влада. – Нашата земја е една од оние земји каде што политичарите докажуваат дека го
Спорт

Бобан Николов може да игра во Серија А, на чекор е до трансфер во Салернитана

А1он
Повратникот во италијанската Серија А, екипата на Салернитана, е заинтересирана да го засили средниот ред со македонскиот репрезентативец Бобан Николов, јавија вечерва италијанските медиуми. Салернитана,
Спорт

Винченцо Италијано ќе ја предводи Фиорентина

А1он
Италијанскиот фудбалски прволигаш Фиорентина го назначи денеска Винченцо Италијано за нов шеф на стручниот штаб, потпишувајќи договор за двегодишна соработка со опција неговиот престој во
Спорт

Турчинот Чалханоглу премина од Милан во Интер

А1он
Турскиот репрезентативец Хакан Чалханоглу од денеска и официјално е нов фудбалер на Интер, потпишувајќи тригодишен договор со италијанскиот шампион. Дваесетиседумгодишниот играч за врска во Интер
Спорт

Млад фудбалер на Џенова е во куќен притвор, го обвинуваат за силување

А1он
Играчот за врска на италијанскиот фудбалски прволигаш Џенова, Маноло Портанова (21), е сместен во куќен притвор заедно со уште две лица поради обвинение за силување.
Спорт

Сари го менува Инзаги на клупата на Лацио

А1он
Италијанскиот фудбалски тренер Маурицио Сари е нов шеф на стручниот штаб на калчолигашот Лацио, соопшти попладнево римскиот клуб. Сари, како што пренесуваат италијанските медиуми, потпишал