sergej bazdnikin

Македонија

Апасиев го прими рускиот амбасадор во Собранието

А1он
Денеска во „Струшка соба“ на Собранието на РМ, пратеникот од Левица Димитар Апасиев оствари средба со рускиот амбасадор во Република Македонија – Н.Е. Сергеј Баздникин,
Македонија

Пендаровски се сретна со рускиот амбасадор Баздникин

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска се сретна со амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин. На средбата, соопшти Кабинетот на претседателот,
Македонија

Баздникин: Рускофобичната кампања на Западот продолжува во Македонија

А1он
Рускиот амбасадор во Македонија, Сергеј Баздникин, денеска ги обвини западните држави за продолжување на, како што посочи, рускофобичната кампања во Македонија. Тој посочи дека Москва