Апасиев го прими рускиот амбасадор во Собранието

Од:

Денеска во „Струшка соба“ на Собранието на РМ, пратеникот од Левица Димитар Апасиев оствари средба со рускиот амбасадор во Република Македонија – Н.Е. Сергеј Баздникин, информираат од партијата.

„На оваа прва официјална средба беше разговарано за предизвиците со кои се соочува земјата во време на пандемијата со Ковид-19, како и за ефикасноста на процесот на вакцинација на населението со руската вакцина „Спутник V“, која им беше понудена на македонските здравствени власти уште во месец август 2020 год. Отворени беа и прашања од важност за Западен Балкан, како и за непромислените антируски изјави на шефот на
дипломатијата – г. Бујар Османи, кои беа оценети како непотребни и провокаторски, и кои воопшто не придонесуваат кон развојот на традиционално добрите меѓудржавни односи,“ се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Иљире Даути координаторка на пратеничката група на Алијансата за Албанците

Ана Ололовска

Алтернатива добива три министерски места меѓу кои и Здравство, за влезот во Владата и следуваат и повеќе директорски места

Катерина Павлова-Николовска

Алтернатива влегува во Владата, парламентарното мнозинство се зголеми за четири пратеници

Кристијан Ландов

Продолжува амандманската расправа за Предлог буџетот

Џафери: За спротивставување на дезинформациите и говорот на омраза треба промовирање на култура на толеранција и инклузија

Ана Ололовска

Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

Ана Ололовска