rabota

Регион

Голем интерес за сезонска работа: Рекорден број на агенции за вработување странци во Хрватска

А1он
Во Хрватска нагло порасна бројот на агенции за привремено вработување на странски работници. Интересот за работа во Хрватска расте во последните неколку години, а голем
Економија

На граѓаните не им се работи во „Бехтел и Енка“: Стигнале само 360 апликации за 2.000 работни места

Орце Костов
Мал е бројот на македонски граѓани кои досега аплицирале за вработување во „Бехтел и Енка“, конзорциумот кој ќе ги гради патните коридори 8 и 10.
Економија

Бројот на слободни работни места во Словенија достигна рекордно високо ниво во вториот квартал

А1он
Во Словенија во вториот квартал од годината има речиси 25.900 слободни работни места – највисока бројка откако националниот завод за статистика почна да ги објавува
Економија

Драстичен пад на вработените во угостителскиот сектор во Германија

А1он
Кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот резултираше со трансфер на вработените од угостителската индустрија во Германија кон други стопански дејности, првенствено во малопродажбата и логистиката,
Магазин

Во Хрватска сезонска плата над 1000 евра за печење палачинки

А1он
Во Хрватска еден работодавач бара работник за печење палачинки, а платата е дури 10 илјади куни (1.333 евра). Работодавецот бара лице за печење палачинки, а
Економија

Стопанството бара под итно да се изгласа ребалнсот на Буџетот

А1он
Во преработувачката индустрија висат 15.000 работни места доколку навреме не се донесе ребалнсот на Буџетот, алармираат од Организација на работодавачи. Ангел Димитров, претседател на Организација
Економија

Анкета: Речиси 90 отсто од вработените сакаат да имаат избор за работа од дома

А1он
Речиси 90 отсто од работниците сакаат да имаат избор дали да работат од дома или од канцеларија откако ќе се отстранат ограничувањата во борбата против
Економија

Сериозна полемика: Дали е фер вработените луѓе со деца да имаат поголеми бенефиции и повеќе слободни денови отколку колегите без деца?

А1он
Њујорк Тајмс Окланд, Калифорнија – Кога коронавирусот ги затвори училиштата и градинките, претворајќи го родителството во мултитаскинг кошмар, многу компании од технолошкиот сектор сакаа да