pratenicki

Македонија

Сугарески: Владата размислува за одделување на плажите од надлежностите на општините Охрид и Струга

А1он
Владата размислува и ги гледа сите можни опции за одделување на плажите од надлежностите на општините Охрид и Струга во делот на стопанисување со плажите,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Макрадули до опозицијата: Ве молам за поддршка, планот против загадувањето наскоро ќе се оствари

А1он
Пратеничката Магдалена Манаскова од ВМРО-ДПМНЕ рече дека според извештајот на Европската агенција најзагаден воздух дишат граѓаните на Македонија. „Еко-активисти постојано апелираат на алармантната состојба. ‘Меѓаши’
Видео Македонија

ВИДЕО: Заев го кани Ѓорчев на кафе, Ѓорчев не одговори дали ја прифаќа поканата

А1он
Влатко Ѓорчев го праша премиерот Зоран Заев кога ќе стави ред во јавните финансии и дали ќе го сопре ужасното трошење на народни пари и
Македонија

Спасовски до Милошоски: И за вашиот татко требаше време да се утврди дека ја купил општинската зграда во Пласница

А1он
На прашањето од пратеникот Антонијо Милошоски за темата која ја покрена Државниот јавен обвинител за прислушувањето од 30 септември 2016, кој прислушувал и кој ги
Македонија

Милошоски до Зaев: Дипломатско-судски скандал е писмото на Бејли

А1он
Антонијо Милошоски на денешната седница постави прашање до премиерот Зоран Заев за писмото испратено од амбасадорот на САД, Џес Бејли до основниот суд Скопје 1,
Македонија

Пратениците ќе прашуваат, премиерот и министрите ќе одговараат

А1он
Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 72. седница, на која пратениците ќе им поставуваат прашања на премиерот и на министрите. Седницата за пратенички
Македонија

Владата ќе биде медијатор меѓу ЕВН и граѓаните кои имаат стари долгови за струја

А1он
Медијаторство на Владата меѓу ЕВН и граѓаните кои имаат стари долгови за струја заклучно со 2006 година најави попладнево премиерот Зоран Заев на собраниската седница
Економија

Николовски: Обезбедуваме финансиска помош за плата за овчарите, аплицирањето почнува утре

А1он
Сите фармери кои одгледуваат овци, кози, или говеда од денеска може да аплицираат за добивање на финансиска поддршка за плата на овчарите. Мерката ја најави
Македонија

Спортските сали ќе им бидат доделени на општините и федерациите

А1он
Меѓуресорска група на Владата на Република Македонија комплетно ќе ги средува работрите во спорстките терени и објекти. – Свесни сме дека државата дала концесии и