pozari mkd

Македонија

ЦУК апелира да не се палат стрништа, пасишта и оган при престојот во природа

А1он
Во текот на вчерашниот ден, противпожарните тимови интервенирале на вкупно 22 пожара, а активен се уште е еден – во Општина Македонски Брод, над с.Белица,
Македонија

Состојбата со пожарите е алармантна предупредува Ангелов

А1он
Состојбата со пожарите на отворен простор е исклучително алармантна. Само во текот на вчерашниот ден имаше 60 пожари, вели директор на Центарот за управување со
Македонија

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, активен е уште еден

А1он
Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека вчера имало 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева, трње, трска, лозје, грмушки,