pornografija

Македонија

Кривична пријава за италијанец осомничен за прикажување детска порнографија

А1он
СВР Штип поднесе кривична пријава против Ц.С.(35) државјанин на Италија поради постоење основи на сомнение дека сторил продолжено кривично дело „прикажување на порнографски материјал на
Свет

Веб гигантите против детската порнографија

А1он
Компаниите Фејсбук, Гугл, Мајкрософт и Јаху се придружија на иницијативата на Интернет воч фондацијата (IWF) од Велика Британија, која се бори против објавувањето порнографска соодржина
Свет

Агент на ФБИ доби 11 години затвор, поради порнографија и обелоденување тајни

А1он
Педесет и петгодишниот Доналд Захтлебен е осуден на осум години и месец дена затвор, поради поседување и дистрибуирање порнографски фотографии на малолетни девојчиња и на
Свет

Во полициска акција за детска порнографија уапсени 348 лица во Канада, САД и Европа

А1он
Канадската полиција спроведе акција за детска порнографија, при што се уапсени 348 лица, а 386 деца се спасени. Станува збор за еден од најголемите удари