Веб гигантите против детската порнографија

Од:

Компаниите Фејсбук, Гугл, Мајкрософт и Јаху се придружија на иницијативата на Интернет воч фондацијата (IWF) од Велика Британија, која се бори против објавувањето порнографска соодржина со деца на Интернет.

dobivaj vesti na viber

Фондацијата се надева дека со помош на новата технологија, која ја развива во соработка со Мајкрософт, а која ќе биде достапна преку веб страниците, ќе го спречи ширењето детска порнографија на Интернет, објави денеска францускиот весник Фигаро.

IWF ќе направи „дигитални отпечатоци“ за идентификација на педо-порнографска соодржина на Интернет, која ќе овозможи нивно следење. Кога ќе биде направена, списокот со отпечатоци ќе биде достапен на челнките на IWF.

Сликите објавени на социјалните мрежи ќе бидат скенирани и доколку анализата покаже дека фотографијата одговара на еден од тие отпечатоци, ќе биде невозможно да биде објавена на веб.

Би можело да ве интересира

Суспендиран британски пратеник обвинет за гледање порнографија во Парламентот

А1он

ВИДЕО: Руска актерка сними порно клип на света планина во Индонезија, сега ја бара полиција

Жарко Настоски

Поради ширење порнографски материјали, Телеграм ја затвори „Јавна соба“

Обвинителството една година ги анализира телефоните на оние кои објавувале разголени фотографии од девојчиња во „Јавна соба“

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Жртва на „Јавната соба“: Полицијата одби да ми помогне, а јас сè уште сум жртва на секакви пораки и повици

Мери Јордановска

МВР: Жртвите на „Јавна соба“ да пријават злоупотреби, „Телеграм“ е затворен за соработка

Мери Јордановска