Кривична пријава за италијанец осомничен за прикажување детска порнографија

Од:

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ц.С.(35) државјанин на Италија поради постоење основи на сомнение дека сторил продолжено кривично дело „прикажување на порнографски материјал на дете“.

dobivaj vesti na viber

Пријавениот во периодот од јануари 2013 до февруари 2014 година преку социјалните мрежи Скајп и Фејсбук во повеќе наврати злоупотребил неколку деца кои наполниле 14 години на тој начин што им понудил и преку банки со брз трансфер на пари им исплатил 4.307 евра. Како противуслуга, соопшти денеска МВР, од децата барал да се соблекуваат голи, да се допираат по телото, да се фотографираат и така направените фотографии и видео клипови да му ги испраќаат.

Од страна на полициски службеници, по наредба од Основен Суд извршен е претрес во домовите каде живеат децата при што пронајдени се предмети-компјутери и мобилни телефони преку кои е остварувана интернет комуникацијата, се одземени и дадени за вештачење во МВР на РМ.

Би можело да ве интересира

Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава

Ана Ололовска

Приведено лице во Кичево за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Приведени двајца разбојници во Скопје

Ана Ололовска

Приведенo лице во Прилеп за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Приведени четири лица од гостиварско за издржување затворски казни

Ана Ололовска

Приведени крадци, фатени при извршување на кривичното дело

Ана Ололовска