plovdiv

Регион

Силен земјотрес ја потресе Бугарија, почувствуван и во Македонија

Орце Костов
Земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтер ја потресе Бугарија. Епицентарот е 14 километри североисточно од Асеновград, односно 17 километри источно од Пловдив. Длабочината
Регион

Македонско знаме се вее на тераса во Пловдив, соседите мислат дека е провокација

А1он
Македонското знаме се вее од тераса во населбата „Малиот Париз“ во Пловдив што предизвика негативни реакции од бугарските граѓани во контекст на тензијата помеѓу Софија
Регион

13-годишно дете пронајдено мртво во неговиот дом во Пловдив

Орце Костов
Полицијата ја истражува смртта на 13-годишното момче од Пловдив, кое било пронајдено мртво во неговиот дом. Трагедијата била пријавена во вторникот. Полицијата и екипите на
Култура

Пловдив и Матера – Европски престолнини на културата во 2019 година

А1он
Бугарскиот град Пловдив и италијанскиот град Матера се прогласени за овогодинешнни Европски престолнини на културата, соопшти Европскиот парламент. Во соопштението се вели дека станува збор
Македонија

Шилегов на билатерални средби со градоначалниците на Подгорица и Пловдив

А1он
Градоначалникот Шилегов вчеравечер во ресторанот на „Парк хотел и спа“ имаше работна вечера со делегација од збратимениот град Подгорица, Црна Гора, предводена од градоначалникот Иван