oliver spasovski

Македонија

Фрактури на черепот, на лицето и на подлактицата има полицаецот нападнат од дрвокрадци во велешко

Маја Илиевска-Пачемска
Еден од петтемина полицајци од Велес кои синоќа биле нападнати од дрвокрадци има тешки телесни повреди. Тој од синоќа е во Клиничкиот центар во Скопје,
Македонија

ВИДЕО: Кривична пријава за полицаецот кој претепа Ром, суспендиран и колегата кој не го спречи

Искра Манојлоска
Одделот за внатрешна контрола во МВР до ОЈО поднесе кривична пријава против полициски службеник од СВР Битола, поради основано сомнение дека сторил малтретирање во вршење
Македонија

Спасовски: Приоритет е поставување камери по улиците за крај на дивеењето и брзото возење

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека еден од врвните приоритети на МВР во претстојниот мандат ќе биде поставувањето камери по улиците за да
Македонија Спорт

На последниот ден како премиер, Спасовски во Крушево отвори турнир во скијање со ролерки

А1он
Премиерот Оливер Спасовски последниот ден на функцијата, пред утрешното гласање во Собранието за избор на новиот владин кабинет, го искористи за посета на Крушево, каде
Македонија

Владата има обезбедено пари за културните работници, плата нема поради раководителите на културните институции

Искра Манојлоска
Колективниот договор кој го имаат потпишано културните работници е на сила, и Владата има обезбедено финансиски средства во Буџетот, одговори премиерот Оливер Спасовски, на новинарското
Македонија

ВИДЕО: Пензионерите со примања под 15 илјади денари ќе добијат домашни платежни картички

Искра Манојлоска
Пензионерите со најмали пензии, невработените лица и самохраните родители ќе добијат домашни платежни картички кои се предвидени со четвртиот сет економски мерки кои ги најави
Македонија

Спасовски: На Илинден е поставен најцврстиот темелник во основата на македонската државност

А1он
Во духот на нашите илинденци подадовме рака за соработка со сите наши соседи и ја стекнавме нивната доверба. Преку овој отворен пристап се реализираа Договорот
Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: Холокаустот врз Ромите е еден од најголемите порази на човештвото

А1он
Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен  како што го нарекуват ‘заборавениот холокауст’. Наша политичка и морална должност е да ја сочуваме вистината за
Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: Изборите беа кристално чисти, ДИК да ги соопшти резултатите

Искра Манојлоска
Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вчерашните предвремени парламентарни избори ги опиша како кристално чисти, фер и демократски. „Изборот е направен, насоката е потврдена, Северна Македонија продолжува
Македонија

Спасовски: Сите на пратеничката листа на ВМРО-ДПМНЕ ги очекуваат судски пресуди, затоа сакаат обнова на режимот

А1он
„Правда мора да има за сите. Секој кој сака да пљачка, ќе одговара. Но ќе одговараат и судиите и обвинителите кои кријат предмети во фиока“,