nmht

Македонија

НМХТ: Итно да се пронајдат напаѓачите на Асани, институциите да не ги игнорираат делата од омраза

А1он
Националната мрежа против хомофобија и трансфобија остро го осудува физичкиот напад врз претседателот на „ЛГБТИ Јунајтед“, Беким Асани и бара од надлежните институции итно да
Македонија

Солидарност со турските ЛГБТИ активисти

А1он
Активист(к)ите од Националната мрежа за борба против хомофобијата и трансфобијата (НМХТ) се згрозени од бруталниот однос на турската полиција во спречувањето на одржувањето на 13-тата по
Македонија

Делата од омраза не можат да бидат само нарушување на јавен ред и мир

А1он
По нападот на активистот Славчо Димитров, со реакција се огласи Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. „Неделата во 17 часот, во центарот на
Македонија

НМХТ: Оваа власт мора да биде срушена за да заживеат правдата и демократијата

А1он
Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија (НМХТ) реагира по повод бомбите на опозиционерската СДСМ. ЛГБТИ активистите се особено засегнати од информациите за максимална
Видео Македонија

(ВИДЕО) Протест пред Обвинителство: Власта ги засилува дискриминацијата и угнетувањето

А1он
Активисти од Националната мрежа против хомофобијата и трансфобијата, од невладини организации и граѓани, утрово 15 минути го блокираа влезот на Основно јавно обвинителство со цел
Македонија

Со амандманот за брак „меѓу еден маж и една жена“ се ограничува правото на семеен живот

А1он
Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.со реакција за новиот предлог за уставни измени во кој е отстранета е дефиницијата со која регистрирана вонбрачна заедница или
Видео Македонија

(ВИДЕО) Обвинителе не се плаши од притисоци и закани – реши ги нападите врз ЛГБТИ луѓето

А1он
Активисти од Коалицијата за сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници и од Хелсиншки комитет за човекови права, денеска, во Основно јавно обвинителство поднесоа кривични
Македонија

(ВИДЕО) НМХТ: До кога треба да протестираме за да Обвинителство почне да работи?

А1он
Активистите од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) и граѓани што ги поддржуваат, денеска повторно, по четврти пат, со црни трупови пред Јавното Обвинителство,
Македонија

Протест пред Основно Јавно Обвинителство во Скопјe

А1он
Националната Мрежа Против Хомофобија и Трансфобија (НМХТ) на Македонија денеска, со почеток од 12:00 часот, ќе организира протест пред просториите на Јавно Обвинителство во Скопје, на