muhamed

Свет

Најмалку четворица убиени и 45 повредени во протести во Нигерија против карикатурите на Мухамед

А1он
Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед
Свет

Награда за главата на авторот на филмот „Невиноста на муслиманите“

А1он
Мир Фарук Хусини, портпарол на организација што претставува околу 450 верски училишта во авганистанската провинција Херат, објави награда од 300.000 долари за тој што ќе
Свет

Исламска организација бара глобална забрана на навредите на пророкот Мухамед

А1он
Генералниот секретар на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ), Екмекедин Ихсаноглу побара да биде воведена глобална забрана за навреди на пророкот Мухамед и прекршителите на ваквата
Свет

Франција “на нозе“ – ги затвора амбасадите во муслиманските земји

А1он
Франција привремено ги затвора дипломатските претставништва во некој муслимански земји, како мерка на предострожност поради можните немири по објавувањето на карикатурата на пророкот Мухамед. Поради
Свет

Франција: Објавена нова карикатура на пророкот Мухамед

А1он
Уште не стивнаа протестите против американскиот антиисламистички филм, а веќе се насетува нова бура од незадоволство. Францускиот сатиричен неделник, на насловната страна во најновиот број,