Франција: Објавена нова карикатура на пророкот Мухамед

Од:

Уште не стивнаа протестите против американскиот антиисламистички филм, а веќе се насетува нова бура од незадоволство.

dobivaj vesti na viber

Францускиот сатиричен неделник, на насловната страна во најновиот број, објави карикатура на пророкот Мухамед со наслов „Недопирливи 2“ и натпис „Не смееме да се смееме“.

Француската полиција реши да ги обезбедува просториите на неделникот.

„Ова ќе ги шокира оние што сакаат да бидат шокирани“ – изјави главниот уредник и истакна дека не се загрижени заради овјавувањето на ова издание, бидејќи не го смета за провокација.

Не е првпат овој сатиричен неделник да провоцира. Минатата година после експлозијата на бомба во работните простории, откако беше објавена првата карикатура на пророкот Мухамед, заканите со смрт и блокирањето на Фејсбук страниците, на насловната страна објавија карикатура на страстен бакнеж помеѓу муслиман и карикатуристот, а под неа пишуваше „Љубовта е појака од се“.

Би можело да ве интересира

Париз: Обилните дождови поплавија улици и метро станици и го нарушија сообраќајот

Студентските трошоци во Франција пораснаа за 7,38 отсто во текот на една година

А1он

Франција од ноември ја укинува задолжителната РТВ претплата

Горан Наумовски

ЕУ: 2022 година рекордна по бројот пожари во југозападна Европа

Ана Ололовска

Франција: Активисти за заштита на животната средина поради сушата ги наполнија дупките за голф со цемент

Ана Ололовска

Менингитис: 56.000 млади повикани да се вакцинираат во француските Оверњ-Рона-Алпи

Ана Ололовска