london

Свет

Зголемување на бројот на вооружени полицајци на улиците на Лондон

А1он
 Бројот на вооружени полицајци кои патролираат низ улиците на Лондон ќе биде зголемен, соопштија денеска лондонскиот градоначалник Садик Кан и комесарот на Метрополитен полицијата Бернард
Свет

Лондонскиот аеродром Гетвик затворен поради непредвидено „чистење“ на пистата

А1он
Лондонскиот аеродром „Гетвик“ е затворен од претпаднево за сите полетување и слетувања, откако на пистата се откриени „нечистотии“ од излеани материјали, соопшти управата на аеродромот.
Свет

Инциденти на протест во Лондон против реизборот на Дејвид Камерон

А1он
Неколку стотина демонстранти се судрија денеска со полицијата во Лондон за време на протест поради повторниот избор на конзервативниот премиер Дејвид Камерон. Демонстрантите, кои удираа
Свет

(ВИДЕО) Над 2.000 лица евакуирани во центарот на Лондон поради голем пожар

А1он
Повеќе од 2.000 луѓе биле евакуирани во Лондон поради голем пожар во центарот на британскиот главен град, соопштија локалните власти. Меѓу евакуираните има студенти и
Свет

Евакуиран дел од британскиот парламент поради сомнителен пакет

А1он
Дел од британскиот парламент беше еваклуиран денеска поради сомнителен пакет, соопшти полицијата. Евакуирана е зградата Порткалис хаус каде се канцелариите на пратениците, работни простории на
Свет

Официјален Лондон подготвува план за ограничување на имигрантите од ЕУ

А1он
Британската влада подготвува посебен план за ограничување на приливот на имигранти во Велика Британија од земјите на ЕУ,соопштено е денеска во Лондон. Планот треба да
Свет

Еден маратонец почина, а друг исчезна по маратонот во Лондон

А1он
Еден маратонец почина, а друг се води како исчезнат по завршувањето на вчерашната традиционална маратонска трка низ улиците на Лондон. Британската полиција соопшти дека маж