liban

Свет

Бејрут: Демонстрантите тргнаа на владата

А1он
Поради убиството на шефот на либанската разузнавачка служба Висама ел Хасан либанската опозиција повика на антисириски протести во Бејрут. Поради смртта на генералот Хасан, истакната
Свет

Израел започна ненадејни воени вежби на Голанската висорамнина

А1он
Според последните информации, израелските одбрамбени сили (ИДФ) започнаа ненадејни воени вежби на просторот на Голанската висорамнина, нестабилната територија помеѓу Либан и Сирија. Израелската војска службено
Свет

Бендикт XVI го посети Либан: Непочитувањето на другите вери не е верска слобода

А1он
„Сите си требаме постојано. Неопходно е да се создаде нов начин на живеење во мир за идните генерации“, изјави поглаварот на Католичката црква, папата Бенедикт