jordan

Свет

ЕУ обезбеди 50 милиони евра помош за сириските бегалци во Јордан

А1он
Европската комисија денеска соопшти дека ќе обезбеди на Јордан дополнителни 50 милиони евра за потребите на сириските бегалци. Еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе,
Свет

Исламистичката опозиција во Јордан против доаѓањето на американски војници

А1он
Јорданската Исламска опозиција, вчера ја осуди информацијата за присуство на американска армија во Кралството барајќи од власта уште еднаш да размисли за овој потег. “Владата
Свет

Јорданскиот крал ја повика Арапската лига да ја одложи одлуката за вклулчување на сириската опозиција

А1он
Кралот на Јордан Абдула Втори денеска ја повика Арапската лига да ја одложи одлуката за доделување на местото на Сирија во лигата на Националната коалиција
Свет

Масовни антивладини протести во Јордан, кралот Абдула Втори го распушти парламентот

А1он
Илјадници исламистички демонстранти се собраа вчера во знак на протест во центарот на главниот град на Јордан за да повикаат на воведување на реформи, објави
Свет

Парламентарец во Јордан со пиштол на сред дебата кон согорникот

А1он
Еден член на јорданскиот парламент го потегна пиштолот кон еден од своите критичари во текот на телевизиската дебата која се емитуваше во живо. Водителот очајнички