jagoda sahpaska

Македонија

ВИДЕО: Се уште неизвесно кога граѓаните ќе може да докупат стаж за пензија

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани, уверува министерката за труд и
Македонија

Шахпаска: Законот за заштита од насилство врз жените и семејното насилство е во собраниска процедура

А1он
Министерката за труд и социјална политика јагода Шахпаска вечерва на трибината „Молкот не е решение“ посветена на активизмот против насилството врз жените и семејното насилство
Економија

ВИДЕО: Министерствата разгледуваат за кои сектори ќе важи неработната недела

Искра Манојлоска
Откако министерствата ќе го разгледаат, нацрт-законот за неработна недела ќе биде објавен на ЕНЕР-Електронски национален регистар на прописи, за да се слушне реакцијата од јавноста,
Македонија

Шахпаска: Изедначувањето на боледувањето поради Ковид-19 во јавниот и приватниот сектор е правично за сите вработени

А1он
За боледување поради КОВИД-19 вработените и во јавниот и во приватниот сектор ќе добиваат 70 проценти од платата за отсуство до седум дена, 80 проценти
Македонија

Шахпаска: Ќе има исклучоци од правилото недела да биде неработен ден

А1он
Исклучоци од правилото недела да биде неработен ден секако дека треба да има, особено во поглед на дејностите што се од витално значење за функционирање
Македонија

Шахпаска: Градинките нема да останат отворени ако бројот на позитивни случаи се зголемува

А1он
Нема по секоја цена да останат отворени градинките, доколку бројот на позитивни случаи од корионавирусот се зголемува во земјава, порача денеска од Штип, министерката за
Македонија

Шахпаска: Во изолација се 47 деца и 14 вработени во градинките

А1он
Во моментов во целата држава, 47 деца од предучилишна возраст, односно три згрижувачки групи и 14 вработени во градинки се во изолација поради Ковид-19, изјави
Македонија

Шахпаска: Будно се следи состојбата во градинките

А1он
Во Министерството за труд и социјална политика деноноќно се следи здравствената состојба, како на дечињата, така и на вработените во градинките. Се прават анализи дали
Македонија

Шахпаска и Филипче на средба со родителите: Градинките имаат капацитет за безбедна и целосна грижа за децата

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и министерот за здравство Венко Филипче вечерва во Владата се сретнаа со дел од родителите, кои ја