imigranti

Регион

Јанша за мигантската криза: Ѓаволот ја однесе шегата, вооружете се

А1он
Поранешниот словенечки премиер Јанез Јанша на своите профили на социјалните мрежи се осврна на повторното воведување гранични контроли на словенечките граници, како и на мигрантската
Регион

Двајца бугарски полицајци загинаа откако автобус со илегални имигранти удрил во нивниот автомобил

А1он
Автобус со мигранти удрил во патролно возило за време на потера со полицијата. Двајца бугарски полицајци загинаа бркајќи го автобусот со мигранти, јавува дописникот на
Свет

Судија од Тексас ја блокираше наредбата на Бајден, САД можат да продолжат со депортација на имигранти

А1он
Федералниот судија од Тексас, Дру Типтон, ја блокираше наредбата на американскиот претседател Џо Бајден со која се забрануваше депортација на мигранти во следните сто дена.
Свет

Бајден со укази ја запира агонијата на разделените семејства од Латинска Америка

А1он
Американскиот претседател, Џо Бајден, денеска треба да потпише три извршни указа со кои повторно се соединуваат семејствата разделени на јужната граница, и се прави ревизија
Свет

Тимот на Бајден планира да спречи депортација на милион имигранти од Хондурас и Гватемала

А1он
Идната администрација на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден разгледува план за заштита од депортирање на повеќе од еден милион имигранти од Хондурас и Гватемала.
Свет

Канада очекува 1.2 милиони имигранти во следните три години

А1он
Канадската влада планира да донесе повеќе од 1,2 милиони имигранти во следните три години, и покрај пречките создадени од глобалната пандемија. Министерот за имиграција Марко
Регион

Повторно пожар и инциденти во прифатниот центар за бегалци и мигранти на грчкиот остров Самос

А1он
По вчерашните пожари и инциденти во прифатниот центар за бегалци и мигранти на Самос, министерот за миграција и азил на Грција, Нотис Митаракис, утре ќе
Свет

Законски измени во САД: Можат да се одбијат апликациите на имигрантите кои користеле бенефиции од државата

А1он
Во САД денеска стапи во сила измената во имигрантскиот закон, со која апликациите на имигрантите за постојан престој можат да бидат одбиени од имиграциските служби
Свет

Трамп ја пролонгира најавената масовна депортација на мигрантите

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на Твитер објави дека „на барање на демократите“ ја одложил масовната депортација на илегалните мигранти, што беше планирана за денеска.