При контрола на товарен воз, откриени осум странски државјани

Од:

Вчера вечер, во 20,45 часот, на ГП„Богородица“ – железнички на влез во Р Македонија, од страна на полициски службеници од ПС за ГП и ГН„ Богородица“ во содејство со царински службеници при контрола на вагони од товарен воз, откриени се осум странски државјани (од Алжир, Мароко, Тунис и Сирија), во обид за илегален премин на грчко-македонската граница.

Истиот ден, по извршениот разговор лицата се предадени на грчкиот ГП„Евзони“.

Би можело да ве интересира

ЕУ постигна договор за промена на системот за азил

МВР: Уапсен тетовец кој шверцувал 10 мигранти од Сирија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Уапсени кумановци и кратовци, криумчари на мигранти: Биле дел од меѓународна група, им земале од 2000 до 4000 евра

На автопатот Демир Капија-Неготино: Уапсен е шверцер на мигранти, странците завршија во прифатен центар

Во близина на Неготино: Уапсен шверцер на мигранти

На авотпатот кај Миравци полицијата во „ауди“ пронашла 10 мигранти од Сирија и еден од Ирак