hrvatska

Регион

Петмина Хрвати обвинети за лажни ветувања за финасирање од ЕУ

А1он
Хрватското Јавно обвинителство покрена обвиненија против пет лица осомничени дека давале лажни ветувања на неколку компании дека можат да им обезбедат финансиска помош од фондовите
Регион

Чистки во ХРТ

А1он
Чистки и „Вартоломејска ноќ“ во хрватскиот јавен сервис. „Вечерњи лист“ пишува дека во Хрватската радио телевизија, 40 вработени на уреднички позиции ќе бидат сменети или
Свет

Во Шибеник во Мекдонладс служеле хамбургери покрај мртва жена

А1он
Покрај мртвото тело на 49-годишната гостинка, вработените во „Мек Доналдс“ во Шибеник најмалку еден час и половина продавале хамбургери како ништо да не се случило,
Регион

Kај Вуковар пронајдени рогови од елен стари 6.500 години

А1он
Хрватски археолози, кои го истражуваат праисторискиот локалитет Градац недалеку од Вуковар, вчера пронајдоа рогови на елен капиталец стари 6.500 години. Шефот на археолошкиот тим Марсел
Регион

Сплит: Семејството Николовски во станот, бранителот пред врата

А1он
Веќе два дена во сплтската населба Спинут, се одвива невидена драма. Имено семејството на Боро Николовски, таткото на првата пејачка на групата Магазин, Лилјана Николовска,
Регион

ВИДЕО: Внукот на Фрањо Туѓман по Белград го продава својот порниќ за „ситни пари“

А1он
Внукот на покојниот претседател на Хрватска Игор Туѓман со својата девојка Наташа Ивкошиќ, се појавија вчера во редакцијата на српски Телеграф, нудејќи го своето домашно