hronika

Македонија

Сообраќајни контроли за алкохолизирани возачи во полошко изминатиот викенд

А1он
Вкупно 22 возачи, кои управувале возила под дејство на алкохол, открила полицијата при акциските контроли спроведени во тетовско – гостиварскиот регион изминатиот викенд, информираа од
Македонија

Запленети над 55 илјади парчиња пиротехнички средства од две лица од Скопје и Битола

А1он
Полицијата од Скопје и Битола заплени 55 илјади парчиња пиротехнички средства. По целосно документирање на случајот против двете лица кај кои се пронајдени пиротехничките средства
Македонија

ЈСП: Патникот прв ги нападнал контролорите, внатрешната контрола на ЈСП ќе испитува дали и тие имаат вина во инцидентот

А1он
Во врска со фотографиите објавени на социјалните мрежи на кои се гледа како двајца контролори се пресметуваат со патник, од ЈСП Скопје велат дека според
Македонија

Кривична пријава за поранешната директорка на студентскиот дом „Орде Чопела“ во Прилеп

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против 59-годишената прилепчанка, ексдиректорка на студентскиот дом од Прилеп, за сторено кривично дело „злоупотреба на службената
Македонија

Камион прегазил жена во Гостивар

А1он
Во сообраќајка со трагични последици една жена пешак го загуби животот на булеварот „Браќа Гиновски“ во населбата Малеарди. Според првичните информации на СВР Тетово, сообраќајката
Македонија

Обвинителството побара притвор за двајца крадци кои ограбиле две трафики и четири аптеки

А1он
Обвинителствто побара притвор за едниот од двајцата крадци кои ограбиле две трафики и четири аптеки низ Скопје. За вториот, Обвинителството достави предлог за определување на