haradinaj

Регион

Харадинај: ЕУ да им го предаде на САД портфолиото за конечниот договор меѓу Косово и Србија

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, поранешниот премиер, Рамуш Харадинај вели дека е време Европската Унија да му го предаде на претседателот на Соединетите
Регион

Харадинај: Белград ќе биде бомбардиран ако само еден српски војник стапне во Косово

А1он
Поранешниот косовски премиер, лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај смета дека, и покрај напнатата ситуација во светот по руската агресија на
Регион

Харадинај: Ситуацијата во Косово никогаш не била потешка

А1он
Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), поранешниот премиер Рамуш Харадинај вели дека „ситуацијата во Косово никогаш не била потешка, ниту од егзистенцијален,
Регион

Харадинај: Дијалог со Србија само со посредство на САД, нема мини шенген без заемно признавање

А1он
Поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај, во интервју за албанската Ора њуз, изјави дека дијалогот Приштина-Белград не треба да продолжи без присуство на Соединетите Американски
Регион

Харадинај: Курти е одговорен за евентуалното загрозување на партнерството со САД

А1он
Поранешниот косовски премиер, лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај ја осуди вчерашната изјава на портпаролот на Владата на Албин Курти, Прпарим
Регион

Опозицијата го нападна Курти – за Харадинај настапот во Брисел е смешен, ДПК смета дека се игра по нотите на Вучиќ

А1он
Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, го оцени како неуспех учеството на косовскиот премиер Албин Курти на разговорите со српскиот претседател Александар
Регион

Харадинај: Курти има лоша намера да формира влада со малцинствата

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај упати критики денеска до шефот на Движењето Самоопределување, Албин Курти поради најавите дека новата косовска влада
Регион

Харадинај: Унијата Косово-Албанија ќе има посебни парламенти, но еден претседател и премиер

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово и кандидат за претседател на Косово, Рамуш Харадинај, кој пред неколку дена изјави дека ако до 2025 година
Регион

Харадинај до Вучиќ: Признајте го Косово и ќе спречите создавање на „Голема Албанија“

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и кандидат за иден претседател на државата, Рамуш Харадинај му порача на претседателот на Србија, Александар Вучиќ
Регион

Харадинај во изборната програма најави референдум за обединување со Албанија

А1он
Претседателот на Алијансата за иднината на Косово (АБК) Рамуш Харадинај денеска најави организирање референдум за обединување со Албанија. За време на презентацијата на изборната програма