grid

Македонија

ВИДЕО: Лидерите на опозицијата на кафе пред митингот

А1он
Лидерите на сите опозициски партии на средба пред митингот на плоштадот. Од кејот на плоштад се упатија заедно лидерот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, потпретседателите на
Македонија

ВИДЕО: Атмосферата на плоштадот пред почетокот на митингот

А1он
На големиот протестен собир се очекува да присуствуваат повеќе од 70.000 незадоволни граѓани. Кон плоштадот „Македонија“, граѓаните ќе пристапуваат во шест колони од шест различни
Македонија

(ВИДЕО) Георгиевски: Се откажувам од сите функции за спас на загрозената држава

А1он
Љубчо Георгиевски, лидерот на ВМРО-НП кажа дека се откажува од секакви функции во иднина, за да покаже дека целта му е посуштинска со денешното коалицирање,
Македонија

(ВИДЕО) Црвенковски: Иднината на граѓаните е поважна од конфронтациите, навредите и омразите

А1он
„Од денска целата опозиција е заедно и ќе ја водиме битката за иднината на Македонија“, рече лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, кој денеска, во име
Македонија

(ВИДЕО) Ангелов: Власта спроведува терор врз оние кои ја бранеа Македонија

А1он
Стојанче Ангелов од Достоинство, на денешното здружување на опозицијата, рече дека ќе коалицира со секого што има ветено дека ќе ги врати правата на бранителите
Македонија

ОМ: Бошкоски повикува да се стави крај на тоталитарното владеење

А1он
Раде Милососки од Обединети за Македонија, на денешното потпишување на договорот за здружување на опозицијата, ја пренесе пораката од лидерот Љубе Бошкоски од затворот во
Македонија

Боцевски замина од раководните тела на ЛДП

А1он
Ивица Боцевски е незадоволен од коалицијата на ЛДП со СДСМ. Тој синоќа   дал неотповиклива  оставка од раководните тела   во партијата, објави Плусинфо. Всушност, овој вид