grcija koronavirus

Регион

Мерките за влез во Грција продолжени за уште една седмица

А1он
Документ поврзан со Ковид-19, пополнет PLF формулар и задолжително тестирање при пристигнувањето во земјата за оние кои од Северна Македонија патуваат во Грција со негативен
Регион

Илјадници невакцинирани здравствени работници во Грција испратени на принуден одмор

А1он
Нешто помалку од 6.000 невакцинирани здравствени работници во Грција веќе добија решенија за принуден, неплатен одмор, а Федерацијата на вработени во државните болници, денеска ќе
Регион

И во земјите од регионот наставата почна со физичко присуство

А1он
Анализите спроведени во однос на училиштата низ светот во услови на пандемија на коронавирусот, покажале дека учебната година треба да започне со физичко присуство, оти
Регион

Инциденти во Атина на протестот против вакцината и против задолжителната имунизација

А1он
Со инциденти меѓу полицијата и демонстрантите, со молотови коктели, солзавец и топови со вода, заврши протестот пред грчкиот Парламент во центарот на Атина против вакцината
Регион

Грчката Влада засега не размислува за воведување рестрикции за туристите или затворање граници

А1он
Во новите мерки, кои грчката Влада ќе ги соопшти утре, а ќе се однесуваат пред сè на невакцинираните граѓани, не е планирано воведување рестрикции за
Регион

Во Грција се повеќе новозаболени, се помал интерес за вакцинација

А1он
Загриженост изразуваат епидемиолозите во Грција за секојдневниот број нови случаи на Ковид-19, кој во изминатата седмица е над 3.000, но и за намалениот број вакцинирани,
Регион

Условите за влез во Грција остануваат исти уште најмалку седум дена

А1он
Актуелните мерки за патување во Грција, односно задолжителен документ за Ковид-19 и пополнет PLF формулар, продолжени се за уште една седмица, до 19 август, согласно
Регион

Десетдневен карантин за туристите што ќе добијат позитивен резултат при тестирање во Грција

А1он
Десетдневна изолација во хотелите карантин предвидено е за туристите во Грција, доколку бидат тестирани и добијат позитивен резултат, согласно новите, ажурирани упатства на Националната организација
Регион

ВИДЕО: Грчката полиција со солзавец и со водени топови ги растеруваше демонстрантите против вакцинацијата

А1он
Грчката полиција со солзавец и со водени топови во Атина ги растера најголемиот дел од демонстрантите кои протестираа против вакцинацијата за коронавирусот. Околу 1.500 луѓе
Регион

Мицотакис најдоцна до утре ќе ги соопшти одлуките за задолжителна вакцинација во одредени сектори

А1он
Неопходен е премин во третата фаза од нашата стратегија за вакцинирање, па така, до утре, премиерот ќе ги соопшти одлуките на Владата што се однесуваат