grcija koronavirus

Регион

Десетдневен карантин за туристите што ќе добијат позитивен резултат при тестирање во Грција

А1он
Десетдневна изолација во хотелите карантин предвидено е за туристите во Грција, доколку бидат тестирани и добијат позитивен резултат, согласно новите, ажурирани упатства на Националната организација
Регион

ВИДЕО: Грчката полиција со солзавец и со водени топови ги растеруваше демонстрантите против вакцинацијата

А1он
Грчката полиција со солзавец и со водени топови во Атина ги растера најголемиот дел од демонстрантите кои протестираа против вакцинацијата за коронавирусот. Околу 1.500 луѓе
Регион

Мицотакис најдоцна до утре ќе ги соопшти одлуките за задолжителна вакцинација во одредени сектори

А1он
Неопходен е премин во третата фаза од нашата стратегија за вакцинирање, па така, до утре, премиерот ќе ги соопшти одлуките на Владата што се однесуваат
Регион

Правилата за влез во Грција продолжени за уште една седмица

А1он
Правилата за влез во Грција што предвидуваат задолжителен PLF формулар и една од трите опции: сертификат за вакцинација или негативен ПЦР тест или потврда за
Регион

Странски турист во Солун приклучен на апарати, во Грција влегол со негативен тест

А1он
Странски турист, кој во саботата пристигнал во Солун со негативен тест, од вчера е хоспитализиран и приклучен на апарати на Одделот за интензивна нега во
Регион

Во Грција стапува во сила европскиот дигитален ковид пасош

А1он
Преку законски акт потпишан од грчката претседателка Катерина Сакеларопулу и објавен во Службен весник, Грција е меѓу првите земји што официјално и во пракса го
Регион

„Атинска“ варијанта на мутација на Ковид-19 ги загрижува епидемиолозите во Грција

А1он
Варијанта на веќе постоечка мутација, што се појавила во центарот на Атина, претежно кај мигранти, предизвикува загриженост кај грчките епидемиолози, пишуваат медиумите во Грција. Грчките
Регион

По 188 дена Грција излезе од карантин и го означи почетокот на туристичката сезона

А1он
Официјалниот почеток на туристичката сезона во Грција го означи и крајот на над шестмесечниот карантин во земјата, а по 188 дена „локдаун“, Грците од денеска