Три од десет случаи на Ковид-19 во Грција се кај деца од 4 до 18 години

Од:

Во периодот од 20 до 26 септември, 29 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Грција се кај деца од 4 до 18 години, со регистрирани вкупно 4.026 новозаразени во конкретната старосна група.

Според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје на Грција, бројот на случаи на Ковид-19 кај децата е зголемен за 21 отсто во споредба со една седмица претходно.

Паралелно, денеска во Грција се отвора платформата за закажување термин за вакцинација со трета доза за здравствените работници и граѓаните над 60-годишна возраст.

Третата доза не е задолжителна, а ќе биде со вакцината на Фајзер, шест месеци по ревакцинацијата.

Со трета доза веќе се вакцинираат лицата со сериозни здравствени проблеми и згрижените во домови за стари лица. Tрета доза примиле 25.406 граѓани.

Досега во земјата се аплицирани 12.112.128 дози на вакцината. Прва доза примиле 6.439.087 лица, а целосно вакцинирани се 6.107.955 граѓани.

Би можело да ве интересира

Правилата за влез на македонските граѓани во Грција остануваат исти и во следите две седмици

Македонските граѓани ќе влегуваат во Грција под истите услови како и во претходниот период

Постепено се отвораат Универзитетите во Грција

Грчката полиција нема да ги апси просветните работници по тужби од родители кои не веруваат во Ковид-19

Во Грција секоја седмица ќе се објавуваат податоци за случаи на Ковид-19 кај учениците

Условите за влез во Грција за македонските граѓани остануваат исти уште една седмица

Катерина Павлова-Николовска