germanija koronavirus

Свет

Германија очекува 11 милиони дози вакцини против Ковид-19 до март

А1он
Германија очекува до март следната година да добие 11 милиони дози од вакцината на „БиоНТек“ против Ковид-19, соопшти денеска германското Министерство за здравство. Само во
Свет

Една недела карантин ја чини Германија 3,5 милијарди евра

А1он
Одлуката на германската Влада да воведе карантин со цел намалување на ширењето на новиот коронавирус скапо ќе ја чини економијата, предупредуваат експертите. – Секоја недела
Свет

Строга блокада на Германија од среда поради Ковид-19

А1он
Јавниот живот во Германија од среда ќе биде „замрзнат“. Поради се поголемиот број новозаразени со коронавирусот, канцеларката Ангела Меркел и премиерите на федералните покраини во
Свет

Меркел: Државната помош за компаниите не може да трае до недоглед

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека огромната помош на државата за компаниите погодени од корона-кризата не може да продолжи до недоглед во сегашниот обем.